Gökyüzünün Rengi Mavi

Kültürümüzün en baskın renklerinden biri Mavi.

Arapça su anlamına gelen “ma”, zaman içinde “su gibi” anlamıyla “ma’i” olarak dilimize geçmiş.

Ben suyun ve gökyüzünün sırlarını bu renkle anlatmaya çalıştığını düşünürüm insanlığa; bana huzur vermeyi hiç bırakmadı mavi.

Derin denizlerin, açık güneşli gökyüzünün rengi mavinin Amerika ve Avrupa’da yapılan araştırmalarda uyum, inanç, güven, mesafe, sonsuzluk ve hayal gücü ile ilişkilendiği ortaya çıktı.

Alternatif tıbba inananlar mavi renginin şifalı etkilerinin en çok boğaz çakrasında görüldüğünü söylüyorlar. Aynı zamanda ateşlenmelerde, enflamasyonlarda sakinleştirici etkilerinden bahsediyorlar.

Mısır’da mavi gökyüzü ve ilahilik anlamını tasıyordu. İnançlara göre Mısır tanrılarından Amun, derisinin rengini maviye dönüştürerek, gökyüzünde kuş misali uçabiliyor, görünmez olabiliyordu. Aynı zamanda mavi korunmak demekti. Türk kültüründeki mavi ve nazar boncuğu inancınında buraya dayandığına inanıyorum.

Son yıllarda ev ve dekorasyon dünyasında da mavinin oldukça popüler. Ben evimde mavi detaylar olmasını her zaman sevmiş birisi olarak, bu trendin uzun sure devam edeceğine inanıyorum.

Luxuria için yaptığım ürün seçimlerinde de tüm bu güzel etkileri sizlerle paylaşmak için “mavi” objelere, yemek takımlarına, sofra ve ev aksesuarlarına özellikle yer verdim.

İşte benim en sevdiğim maviler…

Sevgi ve ışıkla…
Zeynep